یکشنبه 30 شهریور 1399   01:40:34
پایانه های ارتباطی فضایی (VAST)

مطالعات انجام شده در زمينه بستر ارتباطات طرح جامع، نمايانگر اهميت و حساسيت بسيار زياد نقش امكانات مخابراتي امن و قابل اتكاء به عنوان يكي از مهم‌ترين زيرساختارهاي تكنولوژيك براي اجراي طرح جامع اتوماسيون سيستم بانكي بود. اين مطالعات نشان داد كه بدون ايجاد اين زيرساختار، اجراي سيستم‌هاي يكپارچه و فراگير بانكي براي رسيدن به اهداف تعيين شده طرح، غيرممكن است.
گروهي متشكل از اساتيد برجسته دانشگاه، كارشناسان، متخصصان و مشاوران مخابراتي با تجربه كشور در شركت خدمات انفورماتيك، بررسي‌هاي بسيار گسترده‌اي را در جهت شناخت زيربناي مخابراتي موجود و چگونگي پاسخگويي آن به نيازهاي طرح جامع اتوماسيون بانكي آغاز كردند. اين بررسي‌ها نشان داد كه زيرساختارهاي موجود در سطح كشور پاسخگوي نيازهاي اين طرح نيست و تنها راه رسيدن به شبكه‌اي مطمئن با قابليت‌هاي لازم، ايجاد يك شبكه مخابراتي اختصاصي است. بنابراين ادامه بررسي‌هاي فني بر مطالعه فناوري‌هاي موجود در دنيا و انتخاب مناسب‌ترين و اقتصادي‌ترين فناوري متمركز شد.
با در نظر گرفتن شرايط كشور از نظر جغرافيايي و زيربناي مخابراتي موجود و ارزيابي فناوري مخابراتي روز و بر اساس قابليت دسترسي، سهولت توسعه در محدوده جغرافيايي مورد نظر و نيز توجيهات اقتصادي، سيستم مخابراتي ماهواره‌اي (VSAT (Very Small Aperture Terminal به عنوان شبكه اختصاصي مناسب بانكي انتخاب شد و در مرحله بعد تجهيزات لازم براي برپايي اين سيستم تهيه و به دست كارشناسان متخصص شركت نصب و راه‌اندازي گرديد.

بخشي از ويژگي‌ها و مزيت‌هاي سيستم VSAT:

اقتصادي بودن  
كيفيت بسيار خوب ارتباطات داده‌ها  
قابليت اعتماد (ضريب اعتماد بيش از 95/99 درصد)  
سهولت و سرعت در تغيير پيكربندي سيستم  
تامين سرعت‌ها و پروتكل‌هاي متفاوت ارتباطي  
قابليت‌هاي گسترده ايمني تبادل اطلاعات  
سرعت در تشخيص و رفع عيب  
گسترش‌پذيري  
خدمات متنوع مخابراتي  
مديريت متمركز  
امكان نظارت بر عملكرد لحظه‌اي شبكه و تشخيص موارد اشكال احتمالي  

بهره‌برداري از اين شبكه با نصب موفقيت‌آميز دو ايستگاه اصلي و پشتيباني در سال 1373 آغاز گرديد و علاوه بر دو ايستگاه مركزي ياد شده كه در تهران مستقر است، با نصب و بهره‌برداري از ايستگاه مركزي سوم در جزيره كيش در سال 1378 اين شبكه گسترش يافته و از نظر ظرفيت و همچنين ضريب ايمني و پشتيباني لحظه‌اي ايستگاه‌هاي مركزي از يكديگر به امكانات بيشتري مجهز شده است.
تاكنون بيش از 5100 دستگاه پايانه VSAT در سراسر كشور نصب شده و مورد بهره‌برداري بانك‌ها و برخي سازمان‌هاي ديگر قرار گرفته است.

كارشناسان مبتكر، خلاق و سخت كوش شركت خدمات انفورماتيك در بخش شبكه و عمليات مهندسي، افزون بر پشتيباني فني همه بخش ها و گروه هاي شركت، در راستاي ارائه و تداوم خدمات بهتر و مطلوب تر به مشتريان، پشتيبا ني و ساخت سيستم هاي جديد را مورد توجه خاص قرار داده و تاكنون به موفقيت هاي ارزشمندي در اين عرصه دست يافته اند.

برخي از اين دستاوردهاي شبكه عبارتنداز :

طراحي، ساخت و توليد پايانه ماهواره اي VSAT به نام ISC- VSAT  
طراحي، ساخت و توليد دستگاه پشتيبان پايانه VSAT با نام
(ADBS (Automatic Dial Backup Switch
 
طراحي، ساخت و توليد واحد RF پايانه VSAT  
طراحي، ساخت و توليد آنتن و فيدهورن  
طراحي، ساخت و توليد سيستم De-ice براي آنتن پايانه هاي VSAT  
طراحي، ساخت و توليد دستگاه پشتيبان زميني پايانه VSAT به نام VNB  
طراحي، ساخت و توليد VSAT Port Expander جهت افزايش تعداد پورتهاي پايانه هاي VSAT  
طراحي، ساخت پايانه ماهواره اي VSAT با تكنولوژي DVB/RCS به نام Ariasat ( هفتمين كشور توليد كننده در سطح دنيا)  

با عنايت به ويژگي‌ها و فناوري فوق العاده پيچيده دستگاه‌ها و قطعه‌هاي مربوطه كه دانش فني و امكانات توليد آنها تنها در اختيار كشورهاي معدودي است، همچنين با توجه به نبود تجربه قبلي در داخل كشور، دستيابي شركت خدمات انفورماتيك به فناوري طراحي و ساخت اين تجهيزات زمينه ساز توسعه صنايع داخلي، بي نيازي از واردات و صرفه جوئي ارزي شده است. هم اكنون بسياري از ايستگاه ها و تجهيزات نصب شده VSATدر سراسر كشور، توليد اين شركت است كه با نمونه خارجي كاملاً قابل مقايسه بوده و در مواردي برتري دارد. به علاوه برخي از اين محصولات به دليل نوآوري در اداره ثبت مالكيت هاي صنعتي كشور ثبت شده است. ضمناً دريافت جايزه پانزدهمين جشنواره بين المللي خوارزمي ره آورد نوآوري ها و ابتكارات شركت خدمات انفورماتيك در اين زمينه است.
براي آشنايي با سازمان‌هايي كه در حال حاضر از شبكه VSAT شركت خدمات انفورماتيك استفاده مي‌كنند لطفا به "
بخش معرفي مشتريان " شركت مراجعه بفرماييد.