شنبه 29 شهریور 1399   10:11:28
شبکه شتاب
   شبکه شتاب

به دنبال بهره‌برداری از سیستم‌های خدمات کارت، شرکت خدمات انفورماتیک تکمیل و تولید نرم‌افزار لازم برای ایجاد مرکز شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی (شتاب) را آغاز کرد و این سیستم از اواسط سال 1381 مورد بهره‌برداری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. با ایجاد مرکز شتاب، کارت همه بانک‌های عضو در این مرکز با رعایت استانداردها بر روی پایانه‌های فروش (POS) و دستگاه‌های خودپرداز (ATM) سایر بانک‌ها و همچنین دستگاه های کارتخوان شعب (PINPAD) ، درگاه های پرداخت اینترنتی، تلفن بانک و... سایر بانک ها نیز قابل استفاده است.با استفاده از امکانات شبکه شتاب همه دارندگان کارت اعضا این شبکه در حال حاضر می‌توانند از هریک از دستگاه‌های خودپرداز متصل به این شبکه وجه ، موجودی خود را دریافت نمایند و یا با استفاده از پایانه‌های فروش متصل به شتاب اقدام به خرید خدمات و کالا نمایند.

در نتیجه با سرمایه‌گذاری بهینه در شبکه‌های POS و ATM در سطح کشور، بانک‌ها قادر به استفاده از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده یکدیگر هستند و مرکز شتاب تمام کنترل‌های مورد نیاز را به عمل می‌آورد و پایاپای لازم بین بانک‌ها را انجام می‌دهد.
 
در حال حاضر همه بانکهای کشور اعم از دولتی و خصوصی به عضویت این مرکز درآمده‌اند و مشتریان این بانک‌ها با استفاده از کارت خود می‌توانند خدمات مورد نیاز را از تجهیزات نصب شده سایر بانک‌های عضو در سرتاسر کشور دریافت کنند.

وظایف سیستم شتاب:

مسیریابی تراکنش‌ها و هدایت به سیستم کارت بانک مربوطه
 
ثبت تراکنش‌ها و وقایع سیستم
 
ایجاد تراکنش اصلاحیه در صورت عدم انجام تراکنش اصلی
 
تسویه پایان روز بین بانک‌های عضو
 
ایجاد ارتباط با سوییچ بین بانکی خارج از کشور
 
مدیریت شبکه و امنیت
 

پیرو اقدامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای اتصال شبکه شتاب به مرکز سوئیچینگ خارج از کشور، در حال حاضر بین شبکه شتاب و شبکه BENEFIT از کشور بحرین و شبکه NAPS از کشور قطر اتصال ایجاد شده همچنین در آینده ای نزدیک از طریق این شبکه ارتباط با سایر شبکه های منطقه خلیج فارس(GCC Net) و همچنین شبکه CUP در آسیای جنوب شرقی (چین) برقرار می گردد.