شنبه 29 شهریور 1399   09:46:22
سیستم درگاه پرداخت اینترنتی(دامون)

 سيستم بانكداري SMS  سيستم پرداخت اينترنتي  سيستم بانك اينترنتي (سبا)
 سيستم تلفن بانك  سيستم موبايل بانك  

سيستم درگاه پرداخت اينترنتي دامون
معرفي
درگاه هاي پرداخت الكترونيكي (از جمله دامون) با فراهم آوردن امكان پذيرش كارتهاي بانكي جهت خريد Online براي پذيرندگان ، تجارت الكترونيك را رونق بخشيده و تسهيل مي كنند. درگاه پرداخت الكترونيك همانند پلي است مابين سايت پذيرنده و شبكه بانكي كه تراكنشهاي مالي را پردازش مي كنند. اطلاعات پرداخت در يك سيستم پرداخت اينترنتي Online از طريق اين پل رد و بدل مي شوند.
توجه : درگاه پرداخت براي پذيرندگاني است كه تراكنشهاي بدون حضور كارت را پشتيباني مي كنند در اينگونه تراكنشها پذيرنده و خريدار در يك محل از لحاظ فيزيكي قرار ندارند و خريدار اطلاعات خود را معمولاً در يك سايت اينترنتي وارد مي نمايد يا از طريق تلفن اعلام مي‌كند. تمامي روش‌هاي تجارت الكترونيك و سفارشات پستي/تلفني از اين نوع محسوب مي شوند
 در دنيا تعداد زيادي درگاه پرداخت الكترونيكي، پردازنده كارتهاي اعتباري و پردازنده چك وجود دارند و در بين آنها AuthorizeNet از همه معروفتر و تعداد مشتريان آن نيز بيشتر است، لذا الگوي ما در طراحي سيستم و پروتكل‌هاي ارتباطي، AuthorizeNet بوده است هر چند در ويرايش‌هاي بعدي سيستم دامون سعي خواهد شد تا پروتكل‌هاي ارتباطي، قوي تر، مطمئن تر وايمن تر باشند.
معماري تجاري سيستم
 
/portal/picture/?31256/%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86
در شكل فوق، چهار عنصر اصلي عبارتند از :
 
1-     مشتري يا كاربر (User)
2-     فروشگاه يا سايت پذيرنده (Merchant’s Site)
3-     دامون (Damoon)
4-     شبكه بانكي (Banking Network)
 
نحوه ارتباط هر يك از عناصر (Node هاي) فوق با يكديگر به شرح ذيل است:
:
مشتري – سايت پذيرنده :اين ارتباط توسط پروتكل HTTP يا HTTP امن (HTTPS) برقرار مي شود(در صورتي كه سايت پذيرنده داراي Certificate  باشد).
سايت پذيرنده – دامون : ارتباط اين دو نيز بر روي لايه HTTP /HTTPS مي باشد. اگر سايت پذيرنده داراي Certificate باشد از روش AIM (Advanced Integration Method) براي ارتباط پذيرنده با دامون استفاده مي‌شود و در غير اينصورت از روش SIM (Simple Integration Method) استفاده خواهد شد. در هر صورت اين دو عنصر توسط روش "درخواست URL" (URL Hitting) با يكديگر ارتباط برقرار مي كنند. مشخصات (Specification) اين ارتباط براي دو حالت AIMو SIM  تهيه شده است و با توجه به خط مشي امنيتي لازم كه توسط بانك مربوطه اعمال مي گردد و همچنين با توجه به اينكه اكثر سايت‌هاي پذيرندگان در ايران داراي Certificate نيستند، در حال حاضر فقط از روش SIM استفاده خواهد شد.
دامون – شبكه بانكي :اين ارتباط بصورت كاملاً امن طراحي شده است.
 
سناريوي پرداخت اينترنتي
 
1-     كاربر (مشتري) بر روي سايت پذيرنده كالاي مورد نياز خود را انتخاب نموده و توسط منطقي كه پذيرنده در سايت خود تعبيه نموده است به صفحه تائيد نهايي پرداخت هدايت مي شود.
2-     با زدن دكمه تائيد نهايي پرداخت توسط مشتري (كاربر)، سايت پذيرنده بايستي اقلامي را كه در راهنماي "راهنماي پياده سازي روش SIM (روش يكپارچه سازي ساده) جهت اتصال به دامون" به صورتي كه در كد نمونه مندرج در راهنما بيان شده است به سايت دامون ارسال نمايد.
3-     سايت دامون پس از عمليات اعتبار سنجي (Authentication) و تعيين سطح مجوز عمليات (Authorization) در صورتي كه درخواست از سمت پذيرنده معتبر و عضو سيستم دامون ارسال شده باشد، مشتري را به صفحه پرداخت هدايت مي نمايد.
4-     صفحه پرداخت بر روي سايت دامون بوده كه متعلق به بانك است و از پروتكل SSL استفاده مي نمايد، بنابراين مشتري به راحتي و با اطمينان از حفظ محرمانگي، اطلاعات كارت خود (PAN, PIN, CVV and Expire Date) را وارد نموده و دكمه تائيد را مي فشارد.
5-     سيستم دامون پس از اعمال يك سري از بررسي هاي اوليه در سمت مشتري (Client Side Checks) و در‌ صورت عاري از خطا بودن اطلاعات، درخواست او را به سمت سرور منتقل مي نمايد. در سمت سرور نيز پس از عمليات اعتبار سنجي (Authentication) و تعيين سطح مجوز عمليات (Authorization) در صورتي كه مشكلي وجود نداشته باشد، تراكنش پرداخت ساخته شده و به سمت شبكه بانكي هدايت مي شود.
6-     شبكه بانكي تراكنش ارسالي از دامون را دريافت نموده و پس از عمليات اعتبار سنجي (Authentication) و تعيين سطح مجوز عمليات (Authorization) در صورتي كه تراكنش تائيد شود، عمليات خريد مشتري و بدهكار و بستانكار نمودن حسابهاي مشتري و پذيرنده را توسط ارتباط با Main Frame انجام داده و پاسخ را به دامون ارسال مي نمايد. ارتباط دامون و شبكه بانكي در يك محيط كاملاً امن انجام مي پذيرد.
7-     دامون پس از دريافت پاسخ شبكه بانكي آن را تحليل نموده و بسته به كد پاسخ برگشتي از شبكه بانكي، پيام مناسب را به سايت پذيرنده و همچنين به مشتري ارسال مي نمايد
 
8-     در پاسخ به سايت پذيرنده، دامون بايستي يك صفحه را در سايت پذيرنده Hit نموده و پارامترهاي لازم جهت پاسخ را به سايت پذيرنده ارسال كند، بنابراين سايت پذيرنده بايستي اين صفحه را در سايت خود و با توجه به راهنماي روش SIM تدارك ديده باشد
9-     شبكه بانكي در پايان روز عمليات Settlement را انجام داده و وجوه دريافتي از مشتريان را به حساب پذيرندگان واريز مي نمايد.
 
ويژگيهاي عمده
سيستم دامون علاوه بر سرويس پرداخت اينترنتي يا خريد در حوزه وب، در ويرايش اخير خود و با رويكرد مشتري محور، سرويسهاي جديدي را جهت رفاه حال تسهيل امور پذيرندگان توسعه داده است كه از جمله آنها مي توان به :
 
·         استعلام خريد
·         مانده گيري
·         پرداخت قبض
·         واريز وجوه
·         پرداخت خاص
·         IPTV
·         پرداخت قبوض به شيوه پذيرندگي
·         امكان ارسال تراكنش Void
·         مكانيزم رفع مغايرت پيشرفته – رفع مغايرت تراكنشهاي شتابي در كمتر از 48 ساعت ومغايرتهاي محلي در كمتر از 24 ساعت