یکشنبه 30 شهریور 1399   02:51:16
امكانات و زيرساختها
 
به منظور خدمات‌رسانی هرچه بهتر به سیستم بانکی کشور شرکت خدمات انفورماتیک در طول حیات خود موفق شده است تا امکانات و زیرساخت‌های مورد نیاز یک سیستم جامع اتوماسیون بانکی را فراهم آورد. این زیرساخت‌ها در کنار تجربه و دانش فنی ایجاد شده در شرکت اصلی‌ترین سرمایه‌های این مجموعه محسوب می‌شوند. عمده‌ترین توانمندیهای شرکت در این زمینه عبارتند از: 
  
 
مراکز نگهداری اطلاعات و پایگاه های داده (Main Frame)
شرکت خدمات انفورماتیک با در اختیار داشتن یکی از بزرگترین و مجهزترین مراکز کامپیوترهای بزرگ کشور، ضمن ایجاد امکان آشنایی و کسب تجربه پرسنل خود با این دسته از کامپیوترها خدمات مختلفی را در قالب قراردادهای گوناگون به بانکهای کشور ارائه می‌نماید. به این ترتیب بانکها و دیگر سازمان‌ها قادر می‌باشند که بدون نیاز به خریداری و نصب و نگهداری کامپیوترهای بزرگ، از امکانات کامپیوترهای شرکت خدمات انفورماتیک برای اجرای انواع نرم‌افزارهای مورد نیاز خود بهره جویند.
این مراکز در مساحتی بالغ بر 3000 متر مربع و با در نظر گرفتن همه نکات ایمنی و امنیتی ایجاد شده اند . 
 
 مرکز مدیریت ارتباطات فضایی
کمبودها و مشکلات موجود در شبکه ارتباطات کشور به هنگام شروع "پروژه اتوماسیون بانکی" باعث شد تا شرکت خدمات انفورماتیک در همان ابتدای فعالیت خود ایجاد یک شبکه مخابراتی مناسب برای خدمات‌دهی به سیستم بانکی کشور را از پیش‌نیازهای فعالیت خود شناسایی نماید. بر همین اساس شرکت راه‌حل استفاده از پایانه‌های VSAT را به عنوان یک شیوه مناسب برقراری ارتباط در شبکه بانکی کشور شناسایی کرد و به بررسی امکانات مورد نیاز برای عملی ساختن این راه‌حل اقدام نمود.
در نتیجه مجموعه این اقدامات برای اولین بار در سال1373 اولین پایانه‌های
VSAT در قالب طرح اتوماسیون بانک ملی ایران فعالیت خود را برای برقراری ارتباط شعب مختلف این بانک با مرکز رایانه‌ای اصلی آغاز کردند.
در حال حاضر شرکت خدمات انفورماتیک با در اختیار داشتن یک شبکه مخابراتی مستقل و اختصاصی که دارای مجوز رسمی تاسیس می‌باشد و در قالب سه مرکز اصلی در تهران و کیش مشغول خدمات‌دهی است، ارتباط بیش از 8000 پایانه نصب شده در سطح کشور را برقرار کرده است.

 
مرکز مدیریت ارتباطات زمینی
در پی تاکید پدافند غیرعامل در خصوص ایجاد بستر شبکه موازی با شبکه فضایی موجود برای بانک‌ها، شرکت خدمات انفورماتیک اقدام به طراحی دستگاهی به نام VNB نمود که ضمن پشتیبانی تمامی پروتکل‌های موجود در VSAT، امکان انتقال اطلاعات از بسترهای موجود زمینی را داشته باشد.
شبکه VNB شرکت خدمات انفورماتیک بزرگترین شبکه VPN با مدیریت متمرکز انتها-به-انتها در کشور است که مدیریت و راهبری 9000 مسیر امن (Tunnel) را عهده دار است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 1389 به 12000 مسیر امن افزایش یابد. همچنین تا ٱخر تابستان 1389 حدود 4500 شعبه از بانک‌های طرف قرارداد شرکت در سراسر کشور به شبکه VNB  متصل شدند، که تا پایان سال بانک‌های متصل به این شبکه از 3 بانک صادرات، ملی و صنعت و معدن به 6 بانک افزایش خواهد یافت.
با توجه به تعداد زیاد مسیرهای
VPN راهبری و مدیریت این شبکه نیازمند بهره‌مندی از سامانه جامع و یکپارچه‌ای بود تا امکان بررسی وضعیت تک‌تک شعب و پایش کلیت شبکه را داشته باشد. از این رو نسبت به طراحی، پیاده سازی و عملیاتی نمودن سامانه سیماب(سامانه یکپارچه مدیریت ارتباطات بانکی) اقدام گردید.
این سامانه امکان مشاهده وضعیت منابع ارتباطی و منابع سرویس تک‌تک شعب تحت پوشش شبکه
VNB و نیز پایش کلی منابع ارتباطی و سرویس شبکه را دارد. تاریخچه‌ای از تماس‌های شعبه، موارد خرابی و مراجعه به شعبه، پیکربندی شعبه از مرکز و مشاهده وضعیت نموداری و جدولی منابع شعبه از امکانات این سامانه است. این سامانه به عنوان ابزار مناسبی جهت بررسی وضعیت شعبه و شبکه مورد استفاده همکاران مرکز تماس، مدیران پروژه و کارشناسان انفورماتیک بانک می‌باشد. ویژگی‌های خاص ارتباط از طریق شبکه VNB به شرح زیر می‌باشد:
-          همخوانی با پایانه‌های VSAT
-          تضمین امنیت ارتباط با برقراری مسیرهای امن بین شعبه تا مرکز(
IPSEC VPN)
-          پشتیبانی پروتکل‌های زیر:
·                
X25
·                 IP
·                
SNA
·                
SCLC
·                 آسنگرون

 شبکه و راهکارهای ارتباطی


سامانه‌های الکترونیکی بانکی همواره به زیرساختی کارا و امن، جهت تضمین تداوم تبادل تراکنش های بانکی نیاز دارند و بدون وجود این زیرساخت، عملا پیاده‌سازی این سامانه‌ها غیرممکن است. شرکت خدمات انفورماتیک در راستای ماموریت خود توجه ویژه‌ای به ایجاد شبکه‌های گسترده برای برقراری ارتباطات بانکی داشته و همواره از آخرین فن‌آوری‌های ارتباطی در این حوزه بهره برده است. در مسیر انجام این ماموریت، شبکه‌های مختلف بانکی زیر توسط متخصصان این معاونت طراحی و پیاده سازی شده است.
  طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌ی ماهواره‌ای بر اساس فن‌آوری VSAT و تکنولوژی DVB-RCS برای شبکه بانکی کشور.
  طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌ی شهاب جهت استفاده بیش از یک میلیون دستگاه POS.
  طراحی شبکه اختصاصی بانکی کشور (شاب) با همکاری شرکت مخابرات ایران به منظور فراهم آوردن بستر امن و اختصاصی برای تراکنش‌های بانکی.
  طراحی و ساخت دستگاه VNB به عنوان تجهیز سوییچینگ بین خطوط زمینی و ماهواره‌ای شعب و انجام رمز نگاری در مسیر ارتباطی.
  طراحی و پیاده‌سازی شبکه بین بانکی کشور (NiBN) با ضریب دسترسی بسیار بالا به‌منظور افزایش ماندگاری ارتباطات بین سایت‌های مرکزی بانک‌ها با سامانه‌های مستقر در بانک مرکزی.
 طراحی و ایجاد مراکز داده مبتنی بر استانداردهای روز و با قابلیت تجمیع خدمات عملیاتی (مرکز داده کارت، مرکز داده اینترنتی)
  طراحی و پیاده سازی شبکه شعب کلیه بانک‌های طرف قرارداد با شرکت خدمات انفورماتیک.
  طراحی شبکه بی‌سیم متمرکز برای پشتیبان شبکه بانکی کشور.  
 توسعه و یکپارچه‌سازی پایش شبکه‌های عملیاتی و ایجاد NOC متمرکز .
  سرمایه‌گذاری در تولید تجهیزات مورد نیاز شعبه.
  سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت از طریق بکارگیری فن‌آوری‌های نوین در مراکز داده و استفاده از مجازی‌سازی و رایانش ابری.
مدیریت تحقیق و توسعه در معاونت شبکه با بررسی روند پیشرفت تکنولوژی و ارتباط آن با صنعت بانکداری، به ارائه راهکارهایی نوین، به منظور ارتقاء سرویس دهی به بانکها پرداخته و آنها را به سمت بانکداری نوین سوق می دهد. در این زمینه این مدیریت با ارائه محصولهای متنوعی مانند تجهیزات سخت افزاری پیشرفته مرتبط با کسب و کار شرکت و خدمات جدید نرم افزاری، پیشتاز در نوآوری خدمات بوده است.


مدیریت خدمات مشتریان

1-ارائه خدمات و راه حل های فنی جهت پشتیبانی سطح یک بانک ها و کاربران نرم افزارها و سخت افزارهای شرکت خدمات انفورماتیک بصورت 24*7(شبانه روزی)، شامل:
• امور تحویلداری و مرکزی سامانه بانکداری خرد
• سامانه های Debit Card ,Pin pad, ATM
• سامانه Credit Card
• شبکه VNB
• شبکه VSAT
• شبکه NIBN (خدمت شاپرک، سپام، شهاب و ...)
• بررسی ارتباطات تجهیزات و خدمات داخلی شعب (خودپرداز، پین پد و گیت وی)
• پشتیبانی نرم افزاری خدمت سپام و شاپرک

2-بهره برداری از عملکرد یکپارچه سامانه های :
• مرکز تماس (Call Center)
- بهره گیری از سامانه CallCenter به صورت 24*7 (شبانه روزی)
- ضبط و نگهداری کلیه مکالمات به همراه ابزارهای نظارتی و کنترل مرکزی
• مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)
- امکان ثبت تماس در سامانه CRM و پیگیری روند انجام کار در سایر گروههای شرکت خدمات انفورماتیک با استفاده از کد رهگیری تخصیص یافته توسط سامانه
- قابلیت نظارت بر انجام فعالیت پشتیبانی بر اساس توافقنامه سطح خدمات و سرویس (SLA) با بانکها
- ارائه خدمت پشتیبانی به بانکها از طریق وب سرویسهای ارتباطی
- ارائه گزارشات جامع مدیریتی و تحلیلی بر اساس شاخص های مختلف جهت بررسی رویدادها و بهبود وضعیت موجود
3-استخراج و ارسال گزارشات تحلیلی و آماری بر اساس شاخص های مختلف جهت بهبود وضعیت و انجام اقدامات پیشگیرانه برای مدیران پروژه و بانک های تحت پوشش.
4-اطلاع رسانی مشکلات عمده به گروه مانیتورینگ، Second Level های مربوطه و مدیران پروژه.
5-به روزرسانی مستمر اطلاعات تخصصی پرسنل، تواناییها، مهارتهای شغلی.
6-ارائه تدابیر امنیتی، رفع اشکال و نگهداری از شبکه و نرم افزارها توسط اعضای کمیته ISMS در گروه

  
 مدیریت پایانه های خودکار بانکی 
در حال حاضر دستگاه های خودپرداز بیشترین سهم را در ارائه خدمات بانکداری الکترونیک در داخل کشور دارد. شرکت خدمات انفورماتیک با در اختیار داشتن بیش از 50 درصد بازار دستگاه های خودپرداز، نگاه ویژه ای به  این مقوله داشته و دارد. مدیریت پایانه های خودکار بانکی با بیش از یک دهه تجربه در زمینه ایجاد دانش بومی سازی، نصب و راه اندازی، پشتیبانی، تعمیرات و طراحی و توسعه شبکه دستگاه های خودپرداز، موفق به ساخت دستگاه خودپرداز ایرانی و طراحی و پیاده سازی نرم افزار کاربردی این دستگاه ها نیز شده است. اهم پروژه های انجام شده و در دست اجرا این مدیریت عبارتند از:
·         بومی سازی دستگاه های خودپرداز تولید شرکت وینکور نیکسدورف
·         اتصال دستگاه های خودپرداز به بیش از 8 سوییچ بانکی مختلف با پروتکل های مختلف مخابراتی
·         ایجاد دانش تولید دستگاه های خودپرداز تحت لیسانس شرکت وینکور نیکسدورف
·         طراحی و ساخت دستگاه خودپرداز ایرانی
·         طراحی و پیاده سازی نرم افزار کاربردی دستگاه های خودپرداز
·         طراحی و پیاده سازی سامانه مانیتورینگ و مدیریت راه دور دستگاه های خودپرداز
·         طراحی و پیاده سازی سیستم امنیتی دوربین دستگاه های خودپرداز و سامانه مرکزی آن
·         ارتقاء امنیت نرم افزار کاربردی دستگاه های خودپرداز
·         ارائه ماجول های سخت افزاری برای ارتقاء امنیت دستگاه های خودپرداز
·         بومی سازی سخت افزار و نرم افزار برای ارائه سرویس دریافت آنی وجه برروی دستگاه های خودپرداز

شبکه نصب و راه اندازی تجهیزات و پشتیبانی (دفاتر استانی)
حساسیت بالای عملیات بانکی، حصول اطمینان از فعال بودن لحظه به لحظه سیستم‌های اتوماسیون این موسسات را به مهم‌ترین اولویت‌های شرکت خدمات انفورماتیک تبدیل کرده است. بر همین اساس و با توجه به پراکندگی جغرافیایی بهره‌برداران محصولات شرکت در سراسر کشور، شرکت خدمات انفورماتیک با ایجاد یک شبکه گسترده نصب و نگهداری تلاش کرده است تا پاسخگوی این نیاز مهم باشد. این شبکه در حال حاضر با استخدام بیش از 507 کارشناس در 66 دفتر کشوری به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی نیازها و مشکلات بخش‌های مختلف شبکه بانکی کشور می‌باشد.
 
 نیروی انسانی شرکت
شرکت خدمات انفورماتیک در جایگاه یک شرکت فعال در زمینه فناوری انفورماتیک و مخابرات (ITC)، اصلی‌ترین سرمایه خود را نیروی انسانی متخصص و ماهر دانسته و دستیابی به اهداف تعیین شده شرکت و بازده متناسب با آن را بدون سرمایه‌گذاری اساسی در بخش دانش فنی و تجهیز منابع انسانی غیرممکن می‌داند.
بنابراین از بدو تاسیس با برنامه‌ریزی دقیق و با ایجاد گروه‌های کاری بهبود سازمانی، برگزاری آزمون‌ها و مصاحبه‌های متعدد و همکاری با دانشگاه‌های کشور نسبت به جذب نیروهای ارزنده کیفی اقدام نموده و با ارائه و اجرای برنامه‌های آموزشی مورد نیاز برای به روزآوری و ارتقاء دانش فنی کارکنان همت نموده است.