شنبه 29 شهریور 1399   10:02:21
سیستم دفتر کل

سیستم دفتر کل
معرفی
سیستم دفتر کل یکی از اجزا تشکیل‌دهنده راه‌حل e5 یا همان سیستم جامع مدیریت مالی است. این سیستم به دلیل اهمیت و حساسیتش و با توجه به این قابلیت سیستم‌های e5 که به صورت مستقل نیز قابل استفاده و بهره‌برداری می‌باشند، جهت استفاده در کنار سیستم بانک ایران توسط کارشناسان شرکت خدمات انفورماتیک بومی‌سازی شده و به ابزاری قوی در جهت تکمیل امکانات سیستم جامع بانکی تبدیل شده است.
این سیستم با ایجاد امکان حسابداری الکترونیک بر روی عملیات موسسات مالی و بانک‌ها ابزارهای لازم جهت بررسی، کنترل و تصمیم‌گیری در رابطه با عملکرد اینگونه موسسات را در اختیار دست‌اندرکاران و مدیران آن قرار می‌دهد.

ویژگی‌های عمده
این سیستم امکان ثبت، نگهداری و گزارش دهی از گردش مالی یک سازمان را براساس یک یا چند نوع خلاصه‌گیری ارائه می‌دهد. ورودی این سیستم، سند‌های الکترونیکی است که توسط سایر سیستمها تولید می‌گردد و برای ثبت نهایی در دفتر مالی سازمان به این سیستم وارد می‌شود. مهمترین امکانات و قابلیتهای سیستم دفتر کل شامل موارد زیر می‌باشد:

امکان تهیه خودکار ترازنامه و صورت سود و زیان  
امکان پیگیری اسناد در صورت نیاز به جستجوی منبع تغییرات یا گردش غیرمنتظره  
ساختار حسابهای منعطف  
تقویم چند گانه حسابداری  
چند ارزی بودن سیستم  
چند سازمانی  
قابلیت تنظیم و تولید گزارشها به صورت دلخواه سازمان  
امکان انتقال داده‌ها به صفحه گسترده در PC  
امکان تخصیص هزینه  

معماری


 
مشخصات فنی سیستم
سیستم دفتر کل, بر روی سکوهای مختلف سخت افزاری و نرم افزاری با قابلیت ارائه رابط کاربر در دو محیط Web و GUI قابل پیاده سازی است:
IBM Mainframe, OS/390, DB2 and CICS with
Linux, Oracle
(Windows, Oracle (GUI version

بهره‌برداران
در حال حاضر بانک‌های ملی ایران, صادرات ایران، کشاورزی، کارآفرین، توسعه صادرات، صنعت و معدن، دی و آینده از سیستم دفتر کل استفاده می‌کنند.